Ryż określany jest jako symbol szczęścia i dostatku. Rzadko mówi się jednak o jego właściwościach zdrowotnych, a takowe przecież posiada. Szczególnie ryż czerwony, który odgrywa ważną rolę w zbilansowanej diecie. 

Czerwony ryż swoje zdrowotne właściwości zawdzięcza przede wszystkim monakolinie K, która jest naturalną lowastatyną. Monakolina K hamuje czynność reduktazy HMG-CoA, enzymu regulującego ilość cholesterolu syntetyzowanego w wątrobie oraz przyczyniającego się do wzrostu cholesterolu LDL w osoczu.  

Wprowadzenie produktów zawierających monakolinę K do codziennej diety jest ważnym elementem ochrony układu sercowo-naczyniowego, co potwierdził nawet Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Nadmiar cholesterolu może prowadzić bowiem m.in. do miażdżycy czy choroby wieńcowej, a w konsekwencji do zawału serca lub udary mózgu.

Dodatkowo czerwony ryż przyspiesza metabolizm, redukuje zmęczenie i wspiera układ odpornościowy.  

Tradycyjna medycyna Dalekiego Wschodu podaje, że czerwony ryż pomaga również w zachowaniu zdrowia skóry i dobrego wzroku, w leczeniu duszności, gorączki, kaszlu, zatrucia, poprawia witalność i kondycję organizmu.

Pozdrawiamy,

zespół HUMAVIT ® – Witaminy i suplementy prosto z natury.