Kwas foliowy. Ważny dla każdego … dlaczego warto.

4 kwietnia, 2022

Kwas foliowy kojarzy się przede wszystkim z preparatem, który powinny przyjmować kobiety w ciąży, jednak jest to skojarzenie niepełne. Kwas foliowy jest bowiem potrzebny każdemu człowiekowi i wszystkim komórkom organizmu od poczęcia aż do śmierci.

Kwas foliowy to inna nazwa witaminy B9, B11, folacyny. Jego duże ilości znajdują się przede wszystkim w warzywach liściastych, w mniejszych ilościach znajduje się m.in. w bananach, pomarańczach, pomidorach, jajkach, produktach zbożowych.

Kwas foliowy pełni ważną rolę w życiu każdego człowieka, jest bowiem niezbędny do prawidłowego działania układu nerwowego (np. uczestniczy w produkcji serotoniny – hormonu szczęścia; wpływa na mózg; działa uspokajająco na zmysły; pomaga radzić sobie ze stresem; poprawia nastrój), układu krwiotwórczego (np. bierze udział w produkcji czerwonych krwinek; pomaga zapobiegać zakrzepom żylnym, wylewom, anemii), układu pokarmowego (pomaga w funkcjonowaniu wątroby, żołądka, jelit) i rozwoju wszystkich komórek.

W reklamach telewizyjnych, radiowych i prasowych z suplementami diety spotykamy się na co dzień. Czym one są i czy warto wprowadzić je do swojej diety? 

Mówiąc prościej, suplement diety to dodatek zawierający niezbędne dla zdrowia składniki (np. witaminy, składniki mineralne), których może brakować w codziennej diecie lub wyciągi z ziół, które mogą pomóc np. w walce ze stresem, nadwagą oraz różnymi dolegliwościami, dodać sił witalnych czy utrzymać dobrą kondycję psychiczną.

Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. O bezpieczeństwie żywności i żywienia określa suplement diety jako „środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzany do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek i w innych podobnych postaciach, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem i w innych podobnych postaciach płynów i proszków przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego”.

Pozdrawiamy,

zespół HUMAVIT ® – Witaminy i suplementy prosto z natury.

Ostatnie artykuły

Morwa Biała – naturalny suplement

Morwa Biała – naturalny suplement

HUMAVIT® MORWA BIAŁA HUMAVIT Morwa Biała to suplement diety zawierający liście morwy białej pochodzące od Polskich producentów. Został stworzony w celu regulacji poziomu cukru we krwi. Składnik aktywny DJN – spowalnia działanie enzymów biorących udział w trawieniu...

Bydlęce Colostrum – Naturalna Moc Pierwotnego Pokarmu

Bydlęce Colostrum – Naturalna Moc Pierwotnego Pokarmu

BYDLĘCE COLOSTRUM znane również jako pierwsze mleko matki krów, jest jednym z najbardziej fascynujących darów natury. To cenny płyn, który dostarcza nowonarodzonym cielętom bogatą mieszankę składników odżywczych, wspierając ich rozwój i zdrowie. Jednak jego korzyści...

Suplementy zawierające witaminy z grupy B – klucz do zdrowia i energii

Suplementy zawierające witaminy z grupy B – klucz do zdrowia i energii

WITAMINY Z GRUPY B, WAŻNE W CODZIENNEJ DIECIE W dzisiejszym zabieganym świecie, dbanie o odpowiednią dietę i dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych może być wyzwaniem. Dlatego coraz więcej osób sięga po suplementy diety, które pomagają uzupełnić...

Translate »