Skóra cukrzyka – jak ją pielęgnować?

23 marca, 2022

Cukrzyca jest chorobą, która ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym także i skóry, dlatego wymaga ona szczególnej pielęgnacji, by zachować jej zdrowy wygląd.

Skóra diabetyków ma tendencje do przesuszania się i jest bardzo wrażliwa, przez co staje się mało odporna na otarcia i skaleczenia, ma skłonności do chorób o podłożu grzybiczym i bakteryjnym. Jak mówią jednak lekarze, u znacznej części diabetyków zmiany skórne pojawiają się szybciej niż pierwsze kliniczne objawy cukrzycy. Jest to spowodowane nieprawidłowym tworzeniem się kolagenu, do którego dochodzi w momencie, kiedy poziom cukru we krwi jest podwyższony. Efektem tego mogą być np. miejscowe zgrubienia skóry, narastanie sztywnego naskórka, zaczerwienienia skóry, bielactwo, zaburzenia gruczołów łojowych. Jedną z głównych przyczyn powstawania problemów skórnych u diabetyków są procesy zachodzące w naczyniach krwionośnych oraz nerwach obwodowych – wysoki poziom cukru we krwi prowadzi bowiem do zmian zwyrodnieniowych w żyłach, tętniczkach i naczyniach włosowatych, których konsekwencją jest m.in. niedotlenienie i upośledzenie dostarczania skórze substancji odżywczych. Pierwszym objawem takiego stanu rzeczy jest często świąd skóry. Problemy skórne są trudne do wyleczenia u osób z cukrzycą, jednak niektóre z nich, które określa się jako defekt kosmetyczny, udaje się wyleczyć w momencie wyrównania cukrzycy. Wyrównanie poziomu cukru jest jednak wymogiem podstawowym. Bez niego żadne leczenie ani żadna pielęgnacja nie przyniosą efektów. Następnym krokami są samokontrola i przestrzeganie zasad higieny. Dla osób z cukrzycą lepszy jest Cukrzyca jest chorobą, która ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym także i skóry, dlatego wymaga ona szczególnej pielęgnacji, by zachować jej zdrowy wygląd.

Skóra cukrzyka – jak ją pielęgnować?
regularny prysznic z użyciem preparatów natłuszczających skórę niż długie kąpiele w wannie. Ważne jest także dokładne i delikatne osuszanie skóry, które nie spowoduje jej podrażnień. Nawilżaj, natłuszczaj, chroń – to trzy kroki pielęgnacji skóry, o których szczególnie powinni pamiętać diabetycy. Osoby chorujące na cukrzycę powinny wybierać kosmetyki przeznaczone dla skóry suchej lub bardzo suchej oraz takie, które zostawiają na skórze warstwę ochronną przed odparowaniem wody. Dermatolodzy sugerują, aby zwrócić również uwagę na kosmetyki zawierające w składzie alantoinę. Jest to pochodna mocznika, która występuje w naturze w żywokoście, a jego liście – zgodnie z ludową tradycją – stosowane były jako okłady na skaleczenia i obrzęki. Pomaga łagodzić podrażnienia skóry, nawilża, zmiękcza i wygładza skórę, ułatwia utrzymać właściwe jej nawodnienie. Pielęgnacja to jednak nie wszystko. Osoby z cukrzycą powinny dokładnie obserwować swoje ciało i zachodzące na nim zmiany. Przede wszystkim dotyczy to diabetyków, którzy z problemami dermatologicznymi już się borykali. Wszelkie niepokojące objawy powinny od razu zostać skonsultowane z diabetologiem oraz dermatologiem, aby uniknąć skomplikowanego i długiego leczenia.

Ostatnie artykuły

Kwas foliowy wzbogacony o B6, B12 i E – jak działa?

Kwas foliowy wzbogacony o B6, B12 i E – jak działa?

Kwasy foliowy, witamina B6, B12 i E to składniki, które odgrywają niezwykle ważną rolę w utrzymaniu zdrowia naszego organizmu. Działają one nie tylko jako witaminy, ale również jako składniki odżywcze o potężnych właściwościach. Dlatego też coraz częściej decydujemy...

Magnez + B6 to idealny suplement diety dla zdrowia i energii

Magnez + B6 to idealny suplement diety dla zdrowia i energii

Cytrynian magnezu wzbogacony witaminą B6 - idealny suplement diety dla zdrowia i energii Cytrynian magnezu to organiczny związek chemiczny, który jest jednym z najlepiej przyswajalnych form magnezu. Jest to składnik odgrywający kluczową rolę w wielu procesach...

Translate »