, Drożdże piwowarskie – właściwości i działanie

Drożdże piwowarskie (Saccharomyces cerevisiae) zwane również drożdżami leczniczymi (Faex medicinalis) to znakomity przykład surowca, którego powszechne stosowanie w medycynie ludowej i tradycyjnej, znalazło potwierdzenie w wynikach współczesnych badań naukowych. Otrzymywane z drożdży produkty są cennym źródłem białka oraz niezbędnych aminokwasów. Towarzyszy im unikatowy kompleks witamin i inne, różnorodne związki biologicznie czynne. Surowiec ten dostarcza także licznych substancji mineralnych, występujących w postaci łatwo przyswajalnych soli organicznych.

Drożdże piwowarskie – właściwości zdrowotne

Tradycyjnie suplementacja produktami na bazie drożdży wspomaga regenerację organizmu. Jest ona zalecana w wyczerpaniu, przewlekłym osłabieniu, rekonwalescencji po długotrwałej chorobie, urazach, rozległych operacjach oraz innych formach leczenia o dużej inwazyjności. Suplementacja ta wspomaga procesy krwiotwórcze, nasila przemiany anaboliczne oraz przyspiesza odbudowę zapasów glikogenu. Współczesne badania wskazują, że wyciągi z drożdży mogą podnosić odporność organizmu, w efekcie zwiększenia liczby białych krwinek i nasilenia aktywności makrofagów.

Ze względu na zawartość witamin z grupy B suplementacja produktami na bazie drożdży jest zalecana w chorobach układu nerwowego, zaburzeniach nastroju, koncentracji i  zapamiętywania. Tradycyjnie drożdże stosuje się także w chorobach skóry, zwłaszcza trądziku, gdyż dzięki zawartości cynku i licznych witamin wspomagają normalizację procesów łojotokowych.

Drożdże są także wartościowym prebiotykiem, który pośrednio ułatwia wchłaniane substancji odżywczych, wzmacniając mikrobiotę jelitową, zwłaszcza w okresie jej rekonwalescencji np. po antybiotykoterapii. Dodatkowo, surowiec ten sprzyja regeneracji wątroby oraz przyspiesza odtruwanie organizmu nasilając eliminację związków toksycznych m.in. kwasu moczowego.

Właściwości odżywcze drożdży piwnych

Drożdże piwne są bogatym źródłem wielu składników odżywczych. Zawierają duże ilości witamin z grupy B, takich jak: 

  • tiamina (B1), 
  • ryboflawina (B2), 
  • niacyna (B3), 
  • kwas pantotenowy (B5) 
  • i pirydoksyna (B6). 

Są również bogate w składniki mineralne, takie jak żelazo, potas, cynk, fosfor, magnez, chrom i selen.

Drożdże piwowarskie w kosmetyce

Drożdże piwne są również wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Dzięki zawartości biotyny, która jest znanym składnikiem poprawiającym stan skóry, włosów i paznokci, drożdże piwne są często stosowane w produkcji różnych kosmetyków.

Przeciwwskazania i środki ostrożności

Chociaż drożdże piwne są generalnie bezpieczne dla większości osób, istnieją pewne przeciwwskazania i środki ostrożności, które należy wziąć pod uwagę. Nie są zalecane dla osób z alergią na drożdże, chorobą Leśniowskiego-Crohna, a także dla osób z cukrzycą, ponieważ mogą obniżać poziom insuliny w organizmie.

Należy jednak podkreślić, że w lecznictwie nie zaleca się spożywania drożdży surowych, gdyż mogą one powodować przykre dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, dlatego też preferowana jest suplementacja oparta na specjalistycznych produktach umożliwiających precyzyjne dawkowanie. W naszym sklepie dostępne są drożdże w tabletkach, których opakowanie wystarcza na 2 miesiące suplementacji.

Drożdże piwne – podsumowanie

Podsumowując, drożdże piwne są niezwykle wszechstronne, oferując wiele korzyści zdrowotnych i kosmetycznych. Są bogatym źródłem składników odżywczych, mogą wspierać zdrowie układu nerwowego, poprawiać pamięć i koncentrację, a także wspomagać układ immunologiczny. Są też wykorzystywane w kosmetyce, a także jako dodatek do diety. Jednak, jak każdy produkt, powinny być stosowane z umiarem i po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

beauty Booster
Translate »