Kurkumina z piperyną – synergia z wielkim potencjałem
kurkumina z piperyną
, które pozwala na najlepsze wykorzystanie prozdrowotnych działań obu substancji.Kurkumina
Kurkumina jest substancją otrzymywaną z kłączy ostryżu długiego. Gatunek ten dostarcza kurkumy – intensywnie żółtej, aromatycznej przyprawy kuchni indyjskiej, stanowiąc bazę takich kompozycji jak curry i garam masala. Kurkuma, dzięki wysokiej zawartości kurkuminy, ułatwia trawienie i wchłanianie składników odżywczych, a zwiększając produkcję i wydzielanie żółci, przyspiesza oczyszczanie organizmu oraz wspomaga regenerację wątroby.
Ze względu na właściwości rozkurczowe i przeciwzapalne, kurkumina jest z powodzeniem stosowana w chorobach wątroby, woreczka i dróg żółciowych, łagodząc uczucie ucisku oraz wzdęcia. Ze względu na właściwości przeciwbakteryjne kurkumina hamuje nadmierny rozrost flory fermentacyjnej w jelitach i wspomaga prawidłową mikrobiotę.
Ze względu na zdolność hamowania sekrecji prostaglandyn, suplementacja kurkuminy jest zalecana także dla osób z przewlekłymi stanami zapalnymi stawów i chorobami reumatycznymi.
Właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz wiążące wolne rodniki sprawiają, że regularne stosowanie kurkuminy można uznać za element profilaktyki nowotworów przewodu pokarmowego.
Piperyna
Piperyna to cenna substancja o właściwościach leczniczych również wywodząca się z surowców przyprawowych – jej źródłem jest osnówka ziarenek czarnego pieprzu. Substancja ta nasila wydzielanie soków trawiennych i ułatwia trawienie, a także wchłanianie różnorodnych składników mających kluczowy wpływ na odporność organizmu m.in. witaminy C, selenu, beta-karotenu, witaminy A, witaminy B6 i koenzymu Q.
Piperyna to także silny przeciwutleniacz, jak pokazują wyniki badań, mogący stanowić element profilaktyki nowotworów. Ponadto piperyna wpływa na gospodarkę lipidową, ograniczając przyrost tkanki tłuszczowej.
Wynik badań pokazują, że piperyna może także pomagać pacjentom z depresją, łagodząc epizody obniżenia nastroju, a także wspomagać walkę z bielactwem, wzmacniając efekty fototerapii.
Kurkumina z piperyną – siła synergii
Zarówno kurkumina jak i piperyna wykazują szereg korzystnych dla zdrowia właściwości. Jednak w przypadku kurkuminy, jej biodostępność, czyli ta część, która po spożyciu dostaje się do krwioobiegu i ujawnia swoje korzystne działania, niestety jest niewielka.
Badania wykazały, że piperyna może być dla kurkuminy tzw. promotorem wchłaniania, a dodatkowo również hamować jej rozkład przez enzymy wątrobowe. Mechanizmy te sprawiają, że biodostępność kurkuminy spożywanej łącznie z piperyną może wzrosnąć wielokrotnie.
Zaobserwowano, że kurkumina z piperyną ( w połączeniu ) wykazuje silne działanie przeciwzapalne i antywolnorodnikowe, dzięki czemu kompleks ten obniża stres oksydacyjny komórek oraz może stanowić istotny element profilaktyki nowotworów.
Ponadto wykazano potencjalną przydatność stosowania połączenia kurkuminy z piperyną w leczeniu miażdżycy, cukrzycy, stanów zapalnych i reumatycznych stawów. Wykazano również, że suplementacja kompleksem kurkuminy z piperyną może hamować procesy demencji, wspierać leczenie depresji oraz poprawiać efekty rehabilitacji po udarze mózgu.
Potencjał połączenia kurkuminy z piperyną jest obecnie przedmiotem bardzo intensywnych badań ośrodków na całym świecie. W samej bazie PubMed tylko w latach 2020-2024 opublikowano ponad 200 artykułów naukowych zawierających wyniki badań nad tymi substancjami.
Ostrożnie…
Działania niepożądane mogą ujawnić się przy stosowaniu nadmiernych dawek zarówno kurkuminy jak i piperyny. Ich wystąpieniu sprzyja nieprecyzyjne dawkowanie dostarczających ich surowców głownie – kurkumy i zmielonego pieprzu.
Poza objawami gastrycznymi przedawkowania, takimi jak podrażnienie przewodu pokarmowego, bóle brzucha, wzdęcia i biegunka, mogą wystąpić także poważniejsze powikłania. Stosowanie dużych dawek kurkuminy może upośledzać prace wątroby, zaburzać sekrecję żółci oraz obniżać wchłanianie żelaza.
Możliwe są w tym przypadku także istotne interakcje z lekami obniżającymi krzepliwość i ciśnienie krwi, a także niektórymi lekami przeciwcukrzycowymi, przeciwpadaczkowymi i przeciwdepresyjnymi. W przypadku ciąży i karmienia, każda suplementacja powinna być skonsultowana z lekarzem lub farmaceutą.