Opinie o celulozie, fosforanie triwapniowym i skrobi ziemniaczanej.
Celuloza
wypełniacze w tabletkach
.Celuloza to naturalny polisacharyd składający się z 3000 lub więcej połączonych liniowo jednostek glukozy. Jest podstawowym składnikiem budulcowym ścian komórkowych roślin.
Celuloza jest szeroko stosowana w przemyśle farmaceutycznym. Celuloza mikrokrystaliczna i pochodne celulozy np. hydroksypropylometyloceluloza, hydroksypropyloceluloza, etyloceluloza wykorzystywane są przy produkcji praktycznie wszystkich postaci leku, zarówno form płynnych jak i stałych. W produkcji tabletek oraz kapsułek pełni funkcję środka pomocniczego. Dzięki swojej strukturze i właściwościom fizycznym może działać jako substancja wypełniająca, wiążąca i rozsadzająca (pomaga w utrzymaniu integralności tabletki, a jednocześnie ułatwia jej rozpuszczanie w przewodzie pokarmowym), a także jako substancja poprawiająca teksturę i stabilność tabletki (poprawia trwałość produktu).
Znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle farmaceutycznym, ale też m.in. w przemyśle spożywczym (jako środek zagęszczający, stabilizujący i emulgujący) oraz kosmetycznym (jako zagęszczacz i stabilizator emulsji).
Warto pamiętać, że celuloza jest naturalnym składnikiem diety (znajdującym się w błonnikach roślinnych), nie jest trawiona przez organizm. Jest uważana za bezpieczną dla zdrowia, nie notowano działania toksycznego ani reakcji alergicznych wynikających z jej stosowania.
Fosforan triwapniowy
Fosforan triwapniowy to jedna z soli wapniowych kwasu fosforowego występujących powszechnie w przyrodzie. Fosforan triwapniowy jest głównym nieorganicznym składnikiem kości i zębów.
W przemyśle farmaceutycznym fosforan triwapniowy pełni rolę substancji wypełniającej, nośnika i stabilizatora w tabletkach. Wykorzystywany jest także jako dodatek do żywności, gdzie pełni rolę regulatora kwasowości oraz poprawia wartości odżywcze. Jako składnik suplementów diety stanowi źródło wapnia i fosforu, wspierając budowę kości i zębów.
Jest powszechnie stosowany ze względu na swoją biokompatybilność i brak toksyczności, dostarcza organizmowi wapń, co może być korzystne w kontekście zdrowotnym.
Skrobia ziemniaczana
Skrobia to polisacharyd pochodzenia roślinnego, którego główną funkcją jest dostarczanie roślinie energii. Składa się z amylozy i amylopektyny (obie zbudowane są z reszt glukozy).
Skrobia ziemniaczana jest naturalnym wypełniaczem, który działa jako środek wiążący i stabilizujący w tabletkach. Stosowana jest w formulacjach płynnych, aby poprawić stabilność emulsji. Jej pochodna – hydroksyetyloskrobia jest wykorzystywana do produkcji płynów krwiozastępczych. Poza przemysłem farmaceutycznym skrobia znajduje zastosowanie jako środek zagęszczający a także jako substytut tłuszczu w produktach dietetycznych.
Skrobia ziemniaczana jest również uznawana za substancję bezpieczną (także dla osób z celiakią), a jej obecność w produktach farmaceutycznych nie powoduje negatywnych skutków ubocznych.
Podsumowanie
wypełniacze w tabletkach
, nie tylko ze względów technologicznych, ale także ze względu na ich bezpieczeństwo i efektywność.1. Lukova P, Katsarov P, Pilicheva B. Application of Starch, Cellulose, and Their Derivatives in the Development of Microparticle Drug-Delivery Systems. Polymers (Basel). 2023 Aug 31;15(17):3615. doi: 10.3390/polym15173615. PMID: 37688241; PMCID: PMC10490215.
2. Enax J, Meyer F, Schulze Zur Wiesche E, Epple M. On the Application of Calcium Phosphate Micro- and Nanoparticles as Food Additive. Nanomaterials (Basel). 2022 Nov 19;12(22):4075. doi: 10.3390/nano12224075. PMID: 36432359; PMCID: PMC9693044.
3. Lee CS, Hwang HS. Starch-Based Hydrogels as a Drug Delivery System in Biomedical Applications. Gels. 2023 Dec 4;9(12):951. doi: 10.3390/gels9120951. PMID: 38131937; PMCID: PMC10743264.