Wbrew pozorom nie potrzeba wiele, aby pomóc sercu utrzymać się w dobrej kondycji. Mimo to ponad 46% zgonów w Polsce spowodowanych jest problemami kardiologicznymi. Co zatem robić, aby jak najdłużej utrzymać serce w zdrowiu?
1. Ruszaj się
Sport pozytywnie wpływa na pracę serca, zwiększa jego wydolność, dotlenia organizm, poprawia krążenie i ogólną kondycję organizmu. Szczególnie polecane są: pływanie, bieganie, jazda na rowerze, fitness, spacery. Aktywność fizyczną należy jednak wybierać z rozwagą i unikać przeciążeń.
Nerwowy tryb życia sprawia, że do krwi uwalniany jest z nadnerczy nadmiar hormonów zwanych katecholaminami (m.in. adrenalina, noradrenalina, dopamina), które powodują przyspieszenie akcji serca, skok ciśnienia tętniczego, podniesienie poziomu glukozy. Jak informują naukowcy, im częściej przeżywamy mocny stres, tym bardziej przeciążamy układ krążenia i narażamy się na zawał.
3. Dbaj o dietę
Pamiętaj, aby odżywiać się zdrowo i uniknąć otyłości, która szkodzi m.in. układowi krążenia.
4. Jedz czosnek
Czosnek zawiera allicynę – substancję, która hamuje zlepianie się płytek krwi i obniża poziom tłuszczów w surowicy krwi, dzięki czemu pomaga zapobiegać miażdżycy.
5. Używaj mniej soli
Zbyt duża ilość soli źle wpływa na procesy przemiany materii, przez co może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego, a te z kolei niekorzystnie wpływa na układ krwionośny i serce. Zamiast soli można używać różnych ziół.
Szczególnie należy organizmowi dostarczać magnezu, potasu, wapnia i selenu, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania serca, a ponadto mają udział w zapobieganiu chorobom układu krążenia.
7. Zażywaj witaminy i zioła które wspomagają twoją naturalną odporność i uzupełniają niedobory witamin.
Do codziennej diety warto dołączyć suplementy diety, w składzie których znajdują się substancje wspomagające pracę serca i układu krwionośnego.
8. Rzuć palenie
Niepalenie nie tylko poprawia ogólny stan zdrowia, ale także pracę serca. Palenie zmniejsza zdolność do wymiany gazowej w płucach i we krwi, co m.in. przyspiesza rozwój miażdżycy.
9. Rób regularnie badania
Szczególnie jeśli masz 40 i więcej lat, ponieważ wtedy wzrasta ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Badania kardiologiczne, które warto wykonać to EKG, echo serca, próba wysiłkowa. Nie należy także zapominać o pomiarze ciśnienia krwi, badaniu poziomu cholesterolu i cukru we krwi.
10. Nie lekceważ złego samopoczucia
Nie należy lekceważyć żadnych infekcji, przeziębień czy grypy, ponieważ ich powikłania mogą doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, np. zapalenia mięśnia sercowego.
11. Odpoczywaj
Odpowiednia ilość snu i wypoczynku regeneruje cały organizm, a więc pozwala odpocząć także sercu.