Poznajcie naszych ekspertów :
Bożena Muszyńska
Prof dr hab. nauk medycznych i nauk o zdrowiu
Prof dr hab. n. med. i n. o zdr. Bożena Muszyńska jest kierownikiem Katedry Biotechnologii Roślin i Grzybów Leczniczych UJ CM, farmaceutką kliniczną, specjalistką z zakresu analityki farmaceutycznej, mykologiem i botanikiem. Od 35 lat najważniejszym celem jej badań jest udowodnienie terapeutycznej i dietetycznej wartości grzybów jadalnych. Autorka 228 artykułów z listy MNiSW, 7 książek i 21 rozdziałów w książkach i podręcznikach. Autorka licznych publikacji o charakterze popularno–naukowym oraz uczestnik audycji radiowych, telewizyjnych i publikowanych online o tematyce grzybowej, algowej i roślinnej. Członek redakcji czasopisma International Journal of Medicinal Mushrooms. redaktor naukowy w czasopismach: Grzyby i Zdrowie, Grzyboteka oraz Medicina Internacia Revuo. Autorka ponad 690 prac w tym 400 doniesień na konferencjach w skali międzynarodowej i krajowej, 3 patentów, 3 zgłoszeń patentowych. Członek: Zarządu Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego oddział Kraków (Zastępca Przewodniczącego Sekcji Farmacji Klinicznej), Członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Lekarze Nadziei, Polskiego Towarzystwa Mykologicznego oraz Zastępca przewodniczącego Zarządu Mykologii Medycznej. Wypromowała 9 prac doktorskich i 57 magisterskich.
Piotr Kaczmarczyk
Doktor nauk farmaceutycznych
Farmaceuta, publicysta, wykładowca. Od niemal 25 lat zajmuję się edukacją na różnych poziomach kształcenia w obszarze Ochrony Zdrowia. Od ponad 10 lat, w ramach kursów zielarstwa i naturopatii prowadzę zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu roślin leczniczych i fitoterapii. Jestem autorem licznych wystąpień konferencyjnych, a także publikacji popularyzatorskich w tym książki o niedożywieniu szpitalnym pt. BIAŁY GŁÓD. Poza współpracą z Uczelniami prowadzę i kompleksowo organizuję szkolenia, wykłady i warsztaty w ramach działalności firmy INTERMEN Piotr Kaczmarczyk, której jestem założycielem. Moje zainteresowania zawodowe związane z medycyną naturalną obejmują ziołolecznictwo, racjonalną dietetykę, leczenie żywieniowe i prehabilitację, a także właściwości lecznicze grzybów.
Dorota Klejn
Doktor nauk farmaceutycznych
Adiunkt na Wydziale Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Absolwentka studiów podyplomowych MBA Zarządzanie w ochronie zdrowia, „Poradnictwo dietetyczne - postępy w żywieniu człowieka”, „Żywienie i wspomaganie dietetyczne w sporcie”. W pracy zajmuje się m.in. zagadnieniami z zakresu medycyny stylu życia i profilaktyki, chemii organicznej, farmakologii i toksykologii.
Anna-Maria Sapała
Doktor nauk o zdrowiu
Dr n. o zdr. Anna-Maria Sapała z wykształcenia jest dietetykiem. Studiowała na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach oraz Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 2017 roku prowadzi własną działalność – Gabinet dietetyczny DIETOMANIA. Doświadczenie zawodowe zebrała pracując na stanowisku dietetyk w szpitalach: tj., w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 oraz w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach oraz przychodniach: KEN w Warszawie, Centrum Medycznym Vitalea w Katowice, a od marca 2022 roku przyjmuje pacjentów w Centrum Medycznym KLARA w Częstochowie. Prowadzi również liczne warsztaty i edukację dla dzieci w szkołach podstawowych, a także wykłada dietetykę w szkole policealnej TEB w Częstochowie. Od października 2022r., dr Anna-Maria Sapała pracuje jako asystent w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie, gdzie wykłada przedmioty związane z Żywieniem na kierunku dietetyka, kosmetologia i fizjoterapia. Jest opiekunem praktyk na kierunku Dietetyka, a także opiekunem pracy magisterskiej studentów Dietetyki. Bierze udział w licznych szkoleniach i kursach, m.in.: Żywienie na diecie wegańskiej i wegetariańskiej; Specyficzne zaburzenia odżywiania: anoreksja, bulimia; Mikrobiom, a organizm ludzki; Pacjent z zespołem jelita nadwrażliwego w gabinecie dietetyka; Dieta przeciwzapalna jako element terapii wielu chorób dietozależnych i wiele innych. Brała również udział w różnych konferencjach, m.in. Bezpieczeństwo zdrowotne posiłków przygotowywanych w zakładach żywienia zbiorowego osób dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych technologii; Otyłość u dzieci - profilaktyka i leczenie. Jest współorganizatorem konferencji naukowych takich jak: Żywienie, leczenie i suplementacja pacjentów kardiologicznych oraz Otyłość, insulinooporność, cukrzyca organizowanych na Uniwersytecie Jana Długosza pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Dr Anna-Maria Sapała jest współautorką 2 monografii naukowych oraz różnych artykułów naukowych publikowanych w renomowanych czasopismach naukowych. Główne zainteresowania doktorantki dotyczą zagadnień związanych z żywieniem w wybranych jednostkach chorobowych, przede wszystkim choroby zespołu metabolicznego oraz choroby układu krążenia.
Ewa Nogaj
Doktor nauk medycznych
Wieloletni wykładowca na uczelniach wyższych, autorka ponad 70 publikacji naukowych, w tym dwóch monografii, a także licznych artykułów popularnonaukowych. Jej zainteresowania zawodowe obejmują toksykologię, bezpieczeństwo farmakoterapii, suplementacji i fitoterapii, a także zdrowy styl życia oraz medycynę holistyczną zorientowaną na jakości życia pacjenta. Promotorka ponad 200 prac magisterskich i licencjackich z zakresu pielęgniarstwa, farmacji i ratownictwa medycznego.
Grzegorz Maćczak
mgr farmacji
Specjalista z wieloletnim doświadczeniem w farmacji oraz profilaktyce i ochronie zdrowia. Zajmuje się także treningiem oddechowym oraz prowadzi media społecznościowe, gdzie dzieli się wiedzą z zakresu zdrowia, suplementacji oraz nowoczesnych technik terapeutycznych. Szczególny nacisk kładzie na świadome wybory konsumentów w zakresie suplementacji, opierając się na najnowszych badaniach naukowych oraz dobrych praktykach produkcyjnych.
Alicja Czylok
Dietetyk
Dietetyk i coach żywieniowy z holistycznym podejściem. Specjalista w wielu dziedzinach Stale podnosząca kwalifikacje w celu zapewnienia najwyższych standardów i osiągnięcia oczekiwanych celów zdrowotnych oraz sylwetkowych swoich klientów. Specjalizuje się w dietoterapii spectrum autyzmu, zaburzeń metabolicznych, immunologicznych, hipoglikemii reaktywnej, zaburzeniach pracy tarczycy, chorobach dietozależnych i leczeniu otyłości.